Salcheto veiniistandus: jätkusuutlik mõtteviis, mis edendas rohelist majanduskasvu

Salcheto veiniistandus: jätkusuutlik mõtteviis, mis edendas rohelist majanduskasvu

Toscana provintsis Sienas asuv veiniistandus on üks keskkonnasõbralikumaid ettevõtteid, mis edendab jätkusuutlikkust üle kogu piirkonna. 

Salcheto veiniistandus on esimene ettevõte maailmas, mille veinipudeli CO2-jalajälg on kontrolli läbinud. See on ainult üks ettevõtte mitmest rohelisest tunnistusest. Nad kasutavad energiaallikatest sõltumatut keldrisüsteemi, jälgivad pinnase kvaliteeti ja maavalduse ökosüsteemi, tagavad veiniistanduste ja veinide vastavuse Euroopa mahepõllumajanduse nõuetega, toodavad ise toidujäätmetest väetist, vähendavad vee kasutust ja kasutavad pakendeid, mis on pärit ainult säästvalt majandatavatest metsadest.

See pidevalt kasvav nimekiri on olemas tänu ettevõtte direktorile Michele Manellile, kes on võidelnud rohelise ettevõttemudeli eest alates 1997. aastast.

Alustasin ettevõtte idee arendamisest, mis toetub jätkusuutlikkusele ja millel on keskkonnaalased ja majanduslikud eesmärgid,

ütles Manelli.

See mõtteviis on väärtuslik vara.

Kõik Salcheto veinid on saanud mitmeid rohelise toote märgiseid, mis on tunnistus sellest, et nende keskkonnasõbralikke omadusi võib usaldada. Viimaste aastate jooksul on nad ka oma ettevõtet laiendanud ning avanud restorani ja külalistemaja. Need lisatuluallikad annavad tööd restorani juhatajatele, keda on haritud toidujäätmete osas; farmitöölistele, keda on koolitatud bioloogilise mitmekesisuse ekspertideks; ja halduspersonalile, kes on läbinud rohelise tööviisi koolituse.

Nii restoranil kui ka külalistemajal on samuti oma rohelised tunnistused. Külalistemajas on toad, mis saavad oma energia taastuvatest allikatest, ja restoran hangib kõik mahetooted kohalikelt tootjatelt.

Kui kõik hakkas sujuma, nägime ka olulist tõusu kasumis,

sõnas Manelli.

Alates 2012. aastast oleme ettevõtet laiendanud kolmekordseks.

Salcheto edu on aidanud edendada jätkusuutlikkust ka erinevates tööstustes ja üle kogu oma tarneahela. Nad aitasid oma pakendite tarnijatel teenida metsahoolde nõukogu (Forest Stewardship Council, FSC) tunnistuse ja toetasid kohalikke tootjaid piirkondlike kasvuhoonegaaside arvestamise skeemi rajamisel. Laiemal tasandil oli Salcheto üks Equalitas'i asutajatest, mis on Itaalia jätkusuutliku veini standard.

Lisaks sellele toetab Salcheto kasvavat ökoturismisektorit Toscanas, korraldades veinireise ja tehes iga kuu vähemalt ühele koolile ringreisi oma valdustes, et harida neid jätkusuutlikkuse teemal.

Inimesed tõesti soovivad siia tulla ja seda kogemust jagada,

lisas Manelli.

 

Rohelise töötaja profiil

Fabrizio Savino, Green Cellari meister, Salcheto veiniistandus

Fabrizio hoolitseb Salcheto jätkusuutlike veinikeldrite eest, vastutades selle eest, et iga veini maitse vastaks veiniistanduse auhinnatud standarditele, hoides samal ajal ära negatiivset mõju keskkonnale.

See on veel üks jätkusuutlik lüli meie tootmisahelas, mis tõestab, et on võimalik toota veini, mis on nii maitsev kui ka keskkonnasõbralik.

Fabrizio kontrollib keldri tundlikku temperatuuri ja niiskuse vahekorda, kasutades ringlussevõetud vett ja katuse peal kasvavaid taimi, mis neelavad päikesekuumust. See aitab luua jätkusuutlikku veinitootmisprotsessi, ohverdatama veini maitset.

Kõik keldris olevad vaadid ja korgid tulevad metsahoolde nõukogult või Metsade Sertifitseerimise Kinnitamise programmi allikatelt. Fabrizio töötab ka koos teiste ettevõtte osakondadega, et jälgida jäätmete tootmist ja uurida viise, kuidas nendest kõrvalsaaduseid luua.

 

Huvitavad faktid ja arvud

  • Salcheto veinimaja asub kaasajastatud 13. sajandi taluhoones, millest avaneb vaade maastikule, mida joonistas kunagi Leonardo da Vinci.
  • Talupidajad vähendavad mehaanilist sekkumist ja kasutavad mitmeid orgaanilisi ja biodünaamilisi võtteid, et kindlustada viinapuuistanduste jaoks hea pinnas.
  • Külalistemaja tubades on vannid, mida soojendatakse loodusliku vastutustundlikult toodetud puuküttega.
  • Salcheto toodab oma mett kaheksast tarust, mis paiknevad nende viinapuuistandustes. Mesilased aitavad ka nende istandusi tolmeldada.
Kontakt
Enrico Brivio Esindaja, Euroopa Komisjon
Iris Petsa Keskkonna-, merendus- ja kalandusasjade pressiametnik, Euroopa Komisjon
Enrico Brivio Esindaja, Euroopa Komisjon
Iris Petsa Keskkonna-, merendus- ja kalandusasjade pressiametnik, Euroopa Komisjon
Roheline nädal kohta

Roheline nädal on iga-aastane võimalus diskuteerida ja arutleda Euroopa keskkonnapoliitika üle. See peamine keskkonnapoliitika üritus, mida korraldab Euroopa Komisjoni keskkonna peadirektoraat, meelitab kohale poliitikakujundajaid, juhtivaid keskkonnakaitsjaid, sidusrühmi ja teisi huvitatud pooli üle Euroopa ning maailma.

ELi roheline nädal 2017 toimub 29. maist 2. juunini ja selle teemaks on „rohelised töökohad rohelisema tuleviku heaks”. See keskendub sellele, kuidas ELi keskkonnapoliitika loob rohelisi töökohti ning aitab kaasa säästlikule, jätkusuutlikule ja sotsiaalselt vastutustundlikule majanduskasvule ELis. Lisaks kõrgetasemelisele konverentsile Brüsselis hõlmab programm ka mitmeid partnerüritusi ja -sündmusi üle Euroopa.